srijeda, 26. rujna 2012.

KOMBINACIJA D.O.O. – Hrvoje Šalković


Vjetar, kiša i obaveze koje ne žele biti ispunjene uvukle su me u svijet knjiga, a jedna od njih je i Šalkovićev roman koji progovara o našoj banana državi.

Bez cenzure, roman lišen političkih skrupula pogađa u srž problema korupcije i podmićivanja. Bez oklijevanja otkriva i raskrinkava državnu upravu, kvartovske reketare, građevinsku mafiju, te odvjetničke lobije. Radnjom se otkrivaju kombinacije u kojima svi pojedini elementi poslovnog svijeta ostvaruju korist i zaradu. Kao kakvo zlo kombinacije se uvlače u svaki pothvat građana bilo novinama, televizijom ili nekim drugim medijem.

Dakako, u roman se upliće i ljubav, glavnog lika sa poznatom ličnošću, prepuna strasti, požude i zanimljivih događaja.

Roman koji vuče čitatelja odaje realnost današnjice, ali svakako pridonosi sanjarenju o bijegu preko oceana.

Definitivno štivo koje krati dosadne večeri.

            





baiser...

četvrtak, 20. rujna 2012.

Sarajevo



Višesatna vožnja autobusom sve nas je činila nestrpljivima. U iščekivanju  novih pustolovina, uputili smo se u susjednu državu.  Krivudava cesta, snijeg, te pogled na razrušene kuće i groblja koja se nadziru svako malo trgnula su nas iz naše svakidašnjice. No, samo nakon dva sata otkako smo prešli granicu dočekao nas je tmurnim nebom, ali zato prekrasnom rijekom Miljackom glavni grad Bosne i Hercegovine. Dočekalo nas je SARAJEVO.



Grad koji nas je očarao i ostavio bez daha čim smo koraknuli na Baščaršiju, glavnu čaršiju (dio grada) Sarajeva. Ona je povijesni i kulturni centar grada. Sagrađena je u 15. Stoljeću kada je  Isa-beg Ishaković osnovao cijeli grad. Na samom ulazu u Baščaršiju formiraju se ostale čaršije. A u središtu se prostire čuvena Sarajevska sebilja.



Baščaršijska džamija izgrađena je 1528.,  izgradio ju je Havedža Durak, a 1530. godine Gazi Huserev-beg gradi svoju džamiju. Gazi Huserev-beg je podigao i Hamam, Medresu, hanikah, biblioteku, Morića Han, Bezistan, Sahat Kulu. Baščaršija je danas dvostruko manja zbog požara koji je izbio u  19. stoljeću, ali ipak obiluje dućanima, ćevabdžinicama i buregdžinicama, slastičarnama i rakijarnicama.    
     


Koračajući dalje kroz Bašćaršiju očarala nas je i Careva džamija, pravoslavne, katoličke i evangelističke crkve, sinagoga i drugi kulturno-historijski spomenici koje su međusobno udaljeni samo nekoliko desetaka metara. Upravo nas je zbog toga Sarajevo dotaklo svojom multikulturalnošću. Na samom kraju ovoga niza nalazi se Vječna vatra, spomenik vojnim i civilnim žrtvama Drugog svjetskog rata u Sarajevu.





Dignuvši pogled vidjeli smo kako se sve u bijelom nadziru planine Jahorina, Bjelašnica, Igman, Treskavica i Trebević koje su omiljeno izletište mnogih turista.





Osim svojom poviješću i prelijepom arhitekturom Sarajevo ima i dušu. Sarajlije će vam zasigurno prirediti srdačnu dobrodošlicu, ali i na svoj karakterističan način dohovitošću  i opuštenosti nasmijati. 

Sarajevo se jednostavno mora doživjeti. :)

P.S. Nemoj govoriti da si bio u Sarajevu ako nisi probao: Bosanske Ćevape sa kajmakom uz  jogurt, burek ili zeljanicu, baklavu i popio tursku kavu sa rahat lokumom, te se dobro zabavili.  


baiser...